2019 Lexus NX 300 AWD
The 2019 Lexus NX 300 AWD is a 235-hp 2.0-liter turbocharged inline-4 SUV with an u661f 6-speed multi-mode electronically controlled automatic and all-wheel drive. It is rated at 24 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 8AR-FTS 2.0L I4 twin-scroll turbocharged with intercooler; aluminum block and heads, DOHC 16-valve; Dual VVT-iW |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 235 hp @ 4,800 rpm |
| Torque | 258 lb-ft @ 1650–4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; Dual VVT-iW (intake and exhaust) |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 mm (3.40 x 3.40 in.) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | D-4ST (direct and port injected, turbocharged) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Electronically controlled AWD; FD ratio 3.888 front / 2.277 rear (4.117 front F SPORT) |
| Transmission | |
| Transmission | U661F 6-speed Multi-Mode Electronically Controlled automatic (ECT-i) |
| 1st Gear | 3.3 |
| 2nd Gear | 1.9 |
| 3rd Gear | 1.42 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.713 |
| 6th Gear | 0.608 |
| Reverse | 4.148 |
| Final Drive | 3.888 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut, coil springs |
| Rear Suspension | Trailing arm double wishbone type, coil springs |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated disc; 4-channel/4-sensor ABS |
| Rear Brake Disc | Solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7 in. aluminum alloy (std); 18 x 7.5 in. (opt/F SPORT) |
| Wheels Rear | 17 x 7 in. aluminum alloy (std); 18 x 7.5 in. (opt/F SPORT) |
| Tires Front | 225/65R17 (std); 225/60R18 (opt) |
| Tires Rear | 225/65R17 (std); 225/60R18 (opt) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.3 in |
| Width | 73.6 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 104.7 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Cargo Volume | 17.7 ft³ |
| Curb Weight | 4,050 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 38.1 in |
| Legroom Front | 42.8 in |
| Legroom Rear | 36.1 in |
| Shoulder Room Front | 57.3 in |
| Shoulder Room Rear | 55.3 in |
| Hip Room Front | 55.1 in |
| Hip Room Rear | 53.9 in |