2019 Lexus RX 350L AWD
The 2019 Lexus RX 350L AWD is a 290-hp 3.5-liter V6 SUV with an u881f 8-speed electronically controlled automatic and all-wheel drive. It is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2GR-FKS 3.5L V6; aluminum block and heads, DOHC 24-valve; VVT-iW |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 290 hp @ 6,300 rpm |
| Torque | 263 lb-ft @ 4700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve; VVT-iW (intake) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.1 mm (3.70 x 3.27 in.) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Injection Type | D-4S (direct and port injected) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Electronically controlled Active Torque Control; FD ratio 3.329:1 / 2.277:1 |
| Transmission | |
| Transmission | U881F 8-speed Electronically Controlled automatic (ECT) |
| 1st Gear | 5.25 |
| 2nd Gear | 3.028 |
| 3rd Gear | 1.95 |
| 4th Gear | 1.456 |
| 5th Gear | 1.22 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.808 |
| 8th Gear | 0.673 |
| Reverse | 4.014 |
| Final Drive | 3.329 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut, coil springs |
| Rear Suspension | Double Wishbone type, coil springs |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.9 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 13.3 in. ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8.0 in. aluminum alloy |
| Wheels Rear | 18 x 8.0 in. aluminum alloy |
| Tires Front | 235/65R18 (std); 235/55R20 (opt) |
| Tires Rear | 235/65R18 (std); 235/55R20 (opt) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 196.9 in |
| Width | 74.6 in |
| Height | 67.3 in |
| Wheelbase | 109.8 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 64 in |
| Cargo Volume | 16.3 ft³ |
| Curb Weight | 4,619 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 38.5 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 30.9 in |
| Shoulder Room Front | 58.3 in |
| Shoulder Room Rear | 57.8 in |
| Hip Room Front | 55.8 in |
| Hip Room Rear | 55.8 in |