2019 Lexus RX 450hL AWD
The 2019 Lexus RX 450hL AWD is a 259-hp 3.5-liter V6 SUV with a p313 electronically controlled cvt; planetary gear unit for gear reduction and power splitting; electric awd and all-wheel drive. It is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2GR-FXS 3.5L V6 Atkinson cycle hybrid; aluminum block and heads, DOHC 24-valve; VVT-iW; total system output 308 hp; Ni-MH battery 288V / 37 kW |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 259 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 247 lb-ft @ 4600 rpm (engine only) rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve; VVT-iW (intake) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.1 mm (3.70 x 3.27 in.) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (direct and port injected) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Electric AWD; FD ratio 3.542:1 / 6.859:1 |
| Transmission | |
| Transmission | P313 Electronically Controlled CVT (ECVT); planetary gear unit for gear reduction and power splitting; electric AWD |
| Final Drive | 3.542 |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 95 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut, coil springs |
| Rear Suspension | Double Wishbone type, coil springs |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.9 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 13.3 in. ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5 in. aluminum alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5 in. aluminum alloy |
| Tires Front | 235/65R18 (std); 235/55R20 (opt) |
| Tires Rear | 235/65R18 (std); 235/55R20 (opt) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 196.9 in |
| Width | 74.6 in |
| Height | 67.7 in |
| Wheelbase | 109.8 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 64 in |
| Cargo Volume | 16.3 ft³ |
| Curb Weight | 4,905 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 38.5 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 30.9 in |
| Shoulder Room Front | 58.3 in |
| Shoulder Room Rear | 57.8 in |
| Hip Room Front | 55.8 in |
| Hip Room Rear | 55.8 in |