2019 Lexus UX 200
The 2019 Lexus UX 200 is a 169-hp 2.0-liter inline-4 SUV with a k120 10-speed direct shift cvt; pulley ratio range 2.236–0.447 and front-wheel drive. It is rated at 33 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | M20A-FKS 2.0L I4; aluminum block with steel liners, aluminum cylinder head, DOHC 16-valve; VVT-iE (intake) and VVT-i (exhaust) |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 169 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 151 lb-ft @ 4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; VVT-iE (intake, electric) and VVT-i (exhaust) |
| Bore and Stroke | 80.5 x 97.6 mm (3.17 x 3.84 in.) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (direct and port injected) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | Open; FD ratio 4.014 |
| Transmission | |
| Transmission | K120 10-speed Direct Shift CVT; pulley ratio range 2.236–0.447 |
| Reverse | 3.136 |
| Final Drive | 4.014 |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 37 MPG |
| Combined | 33 MPG |
| Recommended Fuel | Regular 87 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut independent suspension |
| Rear Suspension | Multi-Link independent suspension with trailing arms |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in. ventilated disc; ABS, EBD, Brake Assist, TRAC, VSC; 4-channel/4-sensor ABS |
| Rear Brake Disc | 11.1 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7J aluminum alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7J aluminum alloy |
| Tires Front | 225/50RF18 all-season run-flat |
| Tires Rear | 225/50RF18 all-season run-flat |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 177 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 59.8 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 61 in |
| Rear Track | 61 in |
| Cargo Volume | 21.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,307 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.2 in |
| Headroom Rear | 36.3 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 33.1 in |
| Shoulder Room Front | 55.1 in |
| Shoulder Room Rear | 52.9 in |
| Hip Room Front | 53.8 in |
| Hip Room Rear | 52.3 in |