2020 Lexus GS 350 RWD
The 2020 Lexus GS 350 RWD is a 311-hp 3.5-liter V6 sedan with an aa81e 8-speed sequential-shift automatic and rear-wheel drive. It starts at $51,395 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $51,395 |
| MSRP with Destination | $52,420 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 2GR-FKS 3.5L V6; aluminum block and cylinder heads, DOHC 24-valve with Dual VVT-i |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 311 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 280 lb-ft @ 4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve; Dual VVT-i (intake and exhaust) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.0 mm (3.70 x 3.27 in.) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct injection 4-stroke gasoline engine Superior); ETCS-i |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | Open; FD ratio 2.937 |
| Transmission | |
| Transmission | AA81E 8-speed sequential-shift automatic with paddle shifters |
| 1st Gear | 4.596 |
| 2nd Gear | 2.724 |
| 3rd Gear | 1.863 |
| 4th Gear | 1.464 |
| 5th Gear | 1.231 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.824 |
| 8th Gear | 0.685 |
| Reverse | 4.056 |
| Final Drive | 2.937 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 AKI or higher |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double wishbones with high-mount upper arms, coil springs, gas-filled shock absorbers, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link, coil springs, gas-filled shock absorbers, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.1 in. ventilated disc; ABS, EBD, Brake Assist, VDIM; 4-channel/4-sensor ABS |
| Rear Brake Disc | 12.2 in. ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8.0 in. |
| Wheels Rear | 18 x 8.0 in. |
| Tires Front | 235/45R18 |
| Tires Rear | 235/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.1 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 57.3 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62.6 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 18.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,726 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 53% / 47% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 36.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.3 in |
| Shoulder Room Rear | 55.7 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Rear | 54.1 in |