2020 Lexus GS F
The 2020 Lexus GS F is a 467-hp 5.0-liter V8 sedan with an aa80e 8-speed sport direct shift automatic and rear-wheel drive. It starts at $85,010 MSRP and is rated at 19 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $85,010 |
| MSRP with Destination | $86,035 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 2UR-GSE 5.0L V8, 90-degree; aluminum block and cylinder heads, DOHC 32-valve; VVT-iE (intake, electric) and VVT-i (exhaust, hydraulic) |
| Displacement | 5 L |
| Horsepower | 467 hp @ 7,100 rpm |
| Torque | 389 lb-ft @ 4800–5600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 32-valve; VVT-iE intake (electric) and VVT-i exhaust (hydraulic) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 89.5 mm (3.70 x 3.52 in.) |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Injection Type | D-4S SFI direct-to-cylinder injection with secondary port injectors |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | TVD Torque Vectoring Differential; FD ratio 2.937 |
| Transmission | |
| Transmission | AA80E 8-speed Sport Direct Shift automatic with paddle shift and manual mode |
| 1st Gear | 4.596 |
| 2nd Gear | 2.724 |
| 3rd Gear | 1.863 |
| 4th Gear | 1.464 |
| 5th Gear | 1.231 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.824 |
| 8th Gear | 0.685 |
| Reverse | 2.176 |
| Final Drive | 2.937 |
| Fuel Economy | |
| City | 16 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 19 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 AKI or higher |
| Suspension | |
| Front Suspension | Linear Adaptive Variable Suspension (AVS); double wishbone with high-mount upper arms, high-rate coil springs w/ bound stopper, large-diameter hollow stabilizer bar |
| Rear Suspension | Linear Adaptive Variable Suspension (AVS); multilink with low-mount upper arms, high-rate coil springs w/ bound stopper |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Brembo six-piston opposed aluminum |
| Front Brake Disc | 14.9 in. ventilated rotors; Brembo six-piston opposed aluminum calipers, high-friction brake pads |
| Rear Brake Disc | 13.5 in. ventilated rotors; Brembo four-piston opposed aluminum calipers, high-friction brake pads |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 9.0 in. BBS forged aluminum |
| Wheels Rear | 19 x 10.0 in. BBS forged aluminum |
| Tires Front | 255/35ZR19 Michelin Pilot Super Sport |
| Tires Rear | 275/35ZR19 Michelin Pilot Super Sport |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 193.5 in |
| Width | 72.6 in |
| Height | 56.7 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 61.2 in |
| Rear Track | 61.4 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 14 ft³ |
| Curb Weight | 4,034 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 53% / 47% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.9 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 40.6 in |
| Legroom Rear | 32.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.2 in |
| Shoulder Room Rear | 55.7 in |
| Hip Room Front | 54.4 in |
| Hip Room Rear | 54.2 in |