2020 Lexus IS 300 RWD
The 2020 Lexus IS 300 RWD is a 241-hp 2.0-liter turbocharged inline-4 sedan with an aa81e 8-speed automatic and rear-wheel drive. It starts at $38,560 MSRP and is rated at 24 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $38,560 |
| MSRP with Destination | $39,585 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 8AR-FTS 2.0L I4 twin-scroll turbocharged with intercooler; aluminum block and cylinder heads, DOHC 16-valve |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 241 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 258 lb-ft @ 1650–4400 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; Dual VVT-iW (intake and exhaust) |
| Bore and Stroke | 86.1 x 86.1 mm (3.39 x 3.39 in.) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | D-4ST (Direct injection 4-stroke gasoline engine Superior Version with Turbo) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | Open; FD ratio 3.133 |
| Transmission | |
| Transmission | AA81E 8-speed automatic with paddle shifters |
| 1st Gear | 4.596 |
| 2nd Gear | 2.724 |
| 3rd Gear | 1.863 |
| 4th Gear | 1.464 |
| 5th Gear | 1.231 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.824 |
| 8th Gear | 0.685 |
| Reverse | 4.056 |
| Final Drive | 3.133 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 AKI or higher |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double wishbones with high-mount upper arms, coil springs, gas-filled shock absorbers, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link, coil springs, gas-filled shock absorbers, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.2 in. ventilated disc; four-wheel power-assisted with VDIM, 4-channel/4-sensor ABS |
| Rear Brake Disc | 12.2 in. ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.5 in. |
| Wheels Rear | 17 x 7.5 in. |
| Tires Front | 225/45R17 all-season |
| Tires Rear | 225/45R17 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.3 in |
| Width | 71.3 in |
| Height | 56.3 in |
| Wheelbase | 110.2 in |
| Front Track | 60.4 in |
| Rear Track | 61 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 10.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,583 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 53% / 47% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 36.9 in |
| Legroom Front | 44.8 in |
| Legroom Rear | 32.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 53.4 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 54 in |