2020 Lexus LC 500
The 2020 Lexus LC 500 is a 471-hp 5.0-liter V8 sports coupe with an aga0e 10-speed sport direct shift automatic and rear-wheel drive. It starts at $92,950 MSRP and is rated at 19 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $92,950 |
| MSRP with Destination | $93,975 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 2UR-GSE 5.0L V8; aluminum block and cylinder heads, DOHC 32-valve |
| Displacement | 5 L |
| Horsepower | 471 hp @ 7,100 rpm |
| Torque | 398 lb-ft @ 4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 32-valve; VVT-iE (intake) and VVT-i (exhaust) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 89.5 mm (3.70 x 3.52 in.) |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct injection 4-stroke gasoline engine Superior) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | Open; FD ratio 2.937 |
| Transmission | |
| Transmission | AGA0E 10-speed Sport Direct Shift automatic |
| 1st Gear | 4.923 |
| 2nd Gear | 3.153 |
| 3rd Gear | 2.349 |
| 4th Gear | 1.879 |
| 5th Gear | 1.462 |
| 6th Gear | 1.193 |
| 7th Gear | 1 |
| 8th Gear | 0.792 |
| 9th Gear | 0.64 |
| 10th Gear | 0.598 |
| Reverse | 5.169 |
| Final Drive | 2.937 |
| Fuel Economy | |
| City | 16 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 19 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 AKI (95 RON) or higher |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-Joint Multilink |
| Rear Suspension | Multilink |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Six-piston opposed aluminum |
| Front Brake Disc | 15.7 in. ventilated rotors with six-piston opposed aluminum calipers |
| Rear Brake Disc | 14.1 in. ventilated rotors with four-piston opposed aluminum calipers |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 in. |
| Wheels Rear | 20 in. |
| Tires Front | 245/45RF20 (run-flat) |
| Tires Rear | 275/40RF20 (run-flat) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.4 in |
| Width | 75.6 in |
| Height | 53 in |
| Wheelbase | 113 in |
| Front Track | 64.2 in |
| Rear Track | 64.4 in |
| Ground Clearance | 5.2 in |
| Cargo Volume | 5.4 ft³ |
| Curb Weight | 4,280 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 54% / 46% |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.2 in |
| Headroom Rear | 32.2 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 32.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 48.9 in |
| Hip Room Front | 54.1 in |
| Hip Room Rear | 43.7 in |