2020 Lexus LX 570 F SPORT
The 2020 Lexus LX 570 F SPORT is a 383-hp 5.7-liter V8 SUV with an ae80f 8-speed automatic sequential-shift ect and four-wheel drive. It starts at $93,740 MSRP and is rated at 15 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $93,740 |
| MSRP with Destination | $94,765 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 3UR-FE 5.7L V8; aluminum block and cylinder heads, DOHC 32-valve with Dual VVT-i (Variable Valve Timing with intelligence) |
| Displacement | 5.7 L |
| Horsepower | 383 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 403 lb-ft @ 3600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 32-valve; Dual VVT-i (intake and exhaust) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 102.1 mm (3.70 x 4.02 in.) |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Injection Type | Sequential Multi-port Fuel Injection (SFI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Full-time 4WD (AWD) |
| Differential Type | TORSEN limited-slip center differential; FD ratio 3.307; transfer gear ratio High/Low: 1.000/2.618 |
| Transmission | |
| Transmission | AE80F 8-speed automatic sequential-shift ECT |
| 1st Gear | 4.795 |
| 2nd Gear | 2.811 |
| 3rd Gear | 1.844 |
| 4th Gear | 1.429 |
| 5th Gear | 1.213 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.817 |
| 8th Gear | 0.672 |
| Reverse | 3.785 |
| Final Drive | 3.307 |
| Fuel Economy | |
| City | 13 MPG |
| Highway | 18 MPG |
| Combined | 15 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 AKI or higher |
| Suspension | |
| Front Suspension | Coil spring-type double wishbone independent suspension |
| Rear Suspension | Four-link coil spring lateral rod-type suspension; electro-hydraulic with 4-wheel Active Height Control (X-AHC) and Adaptive Variable Suspension (AVS) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.9 in. ventilated disc; Multi-terrain ABS, BA, EBD, VSC, A-TRAC, HAC, Crawl Control with Turn Assist |
| Rear Brake Disc | 13.6 in. ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 21 x 8.5 in. aluminum alloy |
| Wheels Rear | 21 x 8.5 in. aluminum alloy |
| Tires Front | 275/50R21 all-season |
| Tires Rear | 275/50R21 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 200 in |
| Width | 78 in |
| Height | 75.2 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 65 in |
| Rear Track | 65 in |
| Ground Clearance | 8.9 in |
| Cargo Volume | 16.3 ft³ |
| Curb Weight | 6,000 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 51% / 49% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Headroom Rear | 35.8 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Legroom Rear | 28.3 in |
| Shoulder Room Front | 61 in |
| Shoulder Room Rear | 62.3 in |
| Hip Room Front | 59.1 in |