2020 Lexus NX 300h
The 2020 Lexus NX 300h is a 154-hp 2.5-liter inline-4 SUV with a p314 ecvt; planetary gear unit for gear reduction and power splitting and all-wheel drive. It starts at $39,270 MSRP and is rated at 31 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $39,270 |
| MSRP with Destination | $40,295 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 2AR-FXE 2.5L I4 Atkinson cycle hybrid; aluminum block and heads, DOHC 16-valve; total system output 194 hp; series/parallel hybrid with Ni-MH battery |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 154 hp @ 5,700 rpm |
| Torque | 152 lb-ft @ 4400 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve Dual VVT-i |
| Bore and Stroke | 90.0 x 98.0 mm (3.54 x 3.86 in.) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | Electronic Fuel Injection (EFI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (electric rear motor) |
| Differential Type | Front FD 3.542 |
| Transmission | |
| Transmission | P314 ECVT (Electronically Controlled Continuously Variable Transmission); planetary gear unit for gear reduction and power splitting |
| Final Drive | 3.542 |
| Fuel Economy | |
| City | 33 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Regular 87 octane or higher |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut, coil springs |
| Rear Suspension | Trailing arm double wishbone type, coil springs |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated disc |
| Rear Brake Disc | Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0 in. (standard); 18 x 7.5 in. (optional) |
| Wheels Rear | 17 x 7.0 in. (standard); 18 x 7.5 in. (optional) |
| Tires Front | 225/65R17 (standard); 225/60R18 (optional) |
| Tires Rear | 225/65R17 (standard); 225/60R18 (optional) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.3 in |
| Width | 73.6 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 104.7 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Approach Angle | 28.7° |
| Departure Angle | 24.5° |
| Cargo Volume | 16.8 ft³ |
| Curb Weight | 4,180 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 38.1 in |
| Legroom Front | 42.8 in |
| Legroom Rear | 36.1 in |
| Shoulder Room Front | 57.3 in |
| Shoulder Room Rear | 55.3 in |
| Hip Room Front | 55.1 in |
| Hip Room Rear | 53.9 in |