2020 Lexus RC 350 AWD
The 2020 Lexus RC 350 AWD is a 311-hp 3.5-liter V6 with an a760h 6-speed electronically controlled automatic transmission and all-wheel drive. It starts at $46,390 MSRP and is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $46,390 |
| MSRP with Destination | $47,415 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 2GR-FKS 3.5L V6, DOHC 24-valve |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 311 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 280 lb-ft @ 4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve with VVT-iW (intake) and VVT-i (exhaust) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.0 mm (3.70 x 3.27 in.) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct injection 4-stroke gasoline engine Superior) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Open differential; FD ratio 3.769 |
| Transmission | |
| Transmission | A760H 6-speed Electronically Controlled automatic transmission |
| 1st Gear | 3.52 |
| 2nd Gear | 2.042 |
| 3rd Gear | 1.4 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.716 |
| 6th Gear | 0.586 |
| Reverse | 3.224 |
| Final Drive | 3.769 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 octane or higher |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent, double wishbone with coil springs, shock absorbers and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent, multilink with coil springs, shock absorbers and stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Four-wheel power-assisted ventilated discs with ABS, EBD and Brake Assist |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in. |
| Wheels Rear | 18 in. |
| Tires Front | 235/45R18 |
| Tires Rear | 235/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 55.1 in |
| Wheelbase | 107.5 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 63 in |
| Cargo Volume | 10.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,891 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 56% / 44% |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.8 in |
| Headroom Rear | 34.8 in |
| Legroom Front | 45.4 in |
| Legroom Rear | 27.3 in |
| Shoulder Room Front | 54.7 in |
| Shoulder Room Rear | 50.8 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 44.9 in |