2020 Lexus RC F
The 2020 Lexus RC F is a 467-hp 5.0-liter V8 with an aa80e 8-speed sport direct shift automatic and rear-wheel drive. It starts at $64,900 MSRP and is rated at 19 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $64,900 |
| MSRP with Destination | $65,925 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 2UR-GSE 5.0L V8, 90-degree, DOHC 32-valve; aluminum block and cylinder heads |
| Displacement | 5 L |
| Horsepower | 467 hp @ 7,100 rpm |
| Torque | 389 lb-ft @ 4800–5600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 32-valve; VVT-iE (intake camshaft) and VVT-i (exhaust camshaft) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 89.5 mm (3.70 x 3.52 in.) |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Injection Type | D-4S with secondary port injectors |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | TORSEN Limited Slip rear differential; Torque Vectoring Differential (optional); FD ratio 2.937 |
| Transmission | |
| Transmission | AA80E 8-speed Sport Direct Shift automatic with paddle shift and manual mode |
| 1st Gear | 4.596 |
| 2nd Gear | 2.724 |
| 3rd Gear | 1.863 |
| 4th Gear | 1.464 |
| 5th Gear | 1.231 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.824 |
| 8th Gear | 0.685 |
| Reverse | 2.176 |
| Final Drive | 2.937 |
| Fuel Economy | |
| City | 16 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 19 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 octane or higher |
| Suspension | |
| Front Suspension | Adaptive Variable Suspension (AVS); double wishbone with high-mount upper arms, high-rate coil springs w/ bound stopper, ZF SACHS shock absorbers, large-diameter hollow stabilizer bar |
| Rear Suspension | Adaptive Variable Suspension (AVS); multilink with low-mount upper arms, high-rate coil springs w/ bound stopper, ZF SACHS shock absorbers, large-diameter stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Six-piston opposed aluminum (Brembo) |
| Front Brake Disc | Brembo 15.0-in. ventilated rotors with six-piston opposed aluminum calipers, high-friction brake pads |
| Rear Brake Disc | Brembo 13.6-in. ventilated rotors with four-piston opposed aluminum calipers, high-friction brake pads |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 9 in., BBS forged aluminum |
| Wheels Rear | 19 x 10 in., BBS forged aluminum |
| Tires Front | 255/35R19 93Y |
| Tires Rear | 275/35R19 96Y |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.2 in |
| Width | 72.6 in |
| Height | 54.7 in |
| Wheelbase | 107.5 in |
| Front Track | 61.2 in |
| Rear Track | 61.4 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 10.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,958 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 55% / 45% |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.5 in |
| Headroom Rear | 34.6 in |
| Legroom Front | 45.4 in |
| Legroom Rear | 27.3 in |
| Shoulder Room Front | 50.7 in |
| Shoulder Room Rear | 46.1 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 47.8 in |