2020 Lexus RX 450hL AWD
The 2020 Lexus RX 450hL AWD is a 259-hp 3.5-liter V6 SUV with a p313 electronically controlled continuously variable transmission; planetary gear unit and all-wheel drive. It starts at $50,460 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $50,460 |
| MSRP with Destination | $51,485 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 2GR-FXS V6 3.5L DOHC 24-valve hybrid; aluminum block and heads; 308 hp total system (259 hp engine + electric motors) |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 259 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 247 lb-ft @ 4600 rpm (engine only) rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve with VVT-iW |
| Bore and Stroke | 3.70 x 3.27 in. |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Port Fuel Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-engine, electric all-wheel drive (e-AWD); MG2 front + MGR rear permanent magnet synchronous motors |
| Transmission | |
| Transmission | P313 Electronically Controlled Continuously Variable Transmission (ECVT); planetary gear unit with power-split device |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Premium 95 octane or more |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut, coil springs |
| Rear Suspension | Double Wishbone type, coil springs |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.9 in. ventilated disc, floating caliper 2-cylinder |
| Rear Brake Disc | 13.3 in. ventilated disc, floating caliper 1-cylinder |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8.0 in. (standard); 20 in. (optional) |
| Wheels Rear | 18 x 8.0 in. (standard); 20 in. (optional) |
| Tires Front | 235/65R18 (standard); 235/55R20 (optional) |
| Tires Rear | 235/65R18 (standard); 235/55R20 (optional) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 196.9 in |
| Width | 74.6 in |
| Height | 67.7 in |
| Wheelbase | 109.8 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 64 in |
| Ground Clearance | 7.9 in |
| Cargo Volume | 966 ft³ |
| Curb Weight | 4,905 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 38.5 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 30.9 in |
| Shoulder Room Front | 58.3 in |
| Shoulder Room Rear | 57.8 in |
| Hip Room Front | 55.8 in |
| Hip Room Rear | 55.8 in |