2020 Lexus UX 250h
The 2020 Lexus UX 250h is a 181-hp 2.0-liter inline-4 SUV with a p711 cvt hybrid and all-wheel drive. It starts at $34,350 MSRP and is rated at 39 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,350 |
| MSRP with Destination | $35,375 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | M20A-FXS I4 2.0L Atkinson DOHC 16-valve hybrid; aluminum block with steel liners |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 181 hp |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with VVT-iE (intake), VVT-i (exhaust), Atkinson cycle |
| Bore and Stroke | 80.5 x 97.6 mm (3.17 x 3.84 in.) |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct injection 4-stroke gasoline engine Superior) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-engine, All-Wheel Drive (AWD); e-AWD rear motor active up to 43 mph |
| Transmission | |
| Transmission | P711 CVT hybrid with planetary power-split device; P711 front / Q510 rear; launch gear 3.377; pulley range 2.236–0.447 |
| Reverse | 3.136 |
| Fuel Economy | |
| City | 41 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 39 MPG |
| Recommended Fuel | Regular |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut independent |
| Rear Suspension | Multi-Link independent with trailing arms |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in. (305 mm) ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.1 in. (281 mm) solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7J 5-spoke aluminum alloy dark gray metallic w/machine finish (Base/Premium/Luxury); 18 x 7J split 5-spoke dark premium metallic (F SPORT) |
| Wheels Rear | 18 x 7J 5-spoke aluminum alloy dark gray metallic w/machine finish (Base/Premium/Luxury); 18 x 7J split 5-spoke dark premium metallic (F SPORT) |
| Tires Front | 225/50RF18 all-season run-flat (Bridgestone or Dunlop) |
| Tires Rear | 225/50RF18 all-season run-flat (Bridgestone or Dunlop) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 177 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 59.8 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 61 in |
| Rear Track | 61 in |
| Cargo Volume | 17.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,605 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 57% / 43% |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.3 in |
| Headroom Rear | 36.3 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 33.1 in |
| Shoulder Room Front | 55.1 in |
| Shoulder Room Rear | 52.9 in |
| Hip Room Front | 53.8 in |
| Hip Room Rear | 52.3 in |