2021 Lexus GX 460 Luxury
The 2021 Lexus GX 460 Luxury is a 301-hp 4.6-liter V8 SUV with an a760f 6-speed sequential shift ect automatic and four-wheel drive. It starts at $64,515 MSRP and is rated at 17 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $64,515 |
| MSRP with Destination | $65,540 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 1UR-FE V8 4.6L DOHC 32-valve with Dual VVT-i (Hydraulic); cast aluminum block and aluminum heads |
| Displacement | 4.6 L |
| Horsepower | 301 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 329 lb-ft @ 3500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 32-valve |
| Bore and Stroke | 3.70 x 3.27 in |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Injection Type | SFI (Sequential Multiport Fuel Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-engine, full-time four-wheel drive (4WD) |
| Differential Type | TORSEN Limited Slip center differential with electronic locking; transfer gear ratio Hi/Lo: 1.000/2.566 |
| Transmission | |
| Transmission | A760F 6-speed sequential shift ECT automatic |
| 1st Gear | 3.52 |
| 2nd Gear | 2.042 |
| 3rd Gear | 1.4 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.716 |
| 6th Gear | 0.586 |
| Reverse | 3.224 |
| Final Drive | 3.909 |
| Fuel Economy | |
| City | 15 MPG |
| Highway | 20 MPG |
| Combined | 17 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 octane or higher |
| Tank Capacity | 23 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double wishbone, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | 4-link rigid axle, pneumatic cylinder assembly, stabilizer bar; Kinetic Dynamic Suspension System; Adaptive Variable Suspension (AVS); Adjustable Height Control (AHC) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.3 in vented disc |
| Rear Brake Disc | 12.3 in vented disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5 in aluminum alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5 in aluminum alloy |
| Tires Front | 265/60R18 mud and snow |
| Tires Rear | 265/60R18 mud and snow |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.1 in |
| Width | 74.2 in |
| Height | 73.8 in |
| Wheelbase | 109.8 in |
| Front Track | 62.4 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Approach Angle | 21° |
| Departure Angle | 23° |
| Cargo Volume | 64.7 ft³ |
| Curb Weight | 5,198 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 52% / 48% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 35.2 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 29.3 in |
| Shoulder Room Front | 55.4 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 56.5 in |
| Hip Room Rear | 43.1 in |