2021 Lexus IS 300 RWD
The 2021 Lexus IS 300 RWD is a 241-hp 2.0-liter turbocharged inline-4 sedan with an aa81e 8-speed automatic and rear-wheel drive. It starts at $39,050 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $39,050 |
| MSRP with Destination | $40,075 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 8AR-FTS I4 2.0L DOHC 16-valve twin-scroll turbo with intercooler, Dual VVT-iW; aluminum block and cylinder heads |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 241 hp @ 5,200 rpm |
| Torque | 258 lb-ft @ 1650-4400 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 3.39 x 3.39 in |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | D-4ST (Direct + Port Injection, turbo) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-engine, Rear-Wheel Drive (RWD) |
| Transmission | |
| Transmission | AA81E 8-speed automatic with paddle shifters |
| 1st Gear | 4.596 |
| 2nd Gear | 2.724 |
| 3rd Gear | 1.863 |
| 4th Gear | 1.464 |
| 5th Gear | 1.231 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.824 |
| 8th Gear | 0.685 |
| Reverse | 4.056 |
| Final Drive | 3.133 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 octane or higher |
| Tank Capacity | 17.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double wishbone with high-mount upper arms, coil springs, gas-filled shocks, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link, coil springs, gas-filled shocks, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.2 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.7 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8.5J in |
| Wheels Rear | 18 x 8.5J in |
| Tires Front | 235/45R18 Summer/All-Season |
| Tires Rear | 235/45R18 Summer/All-Season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.43 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 56.5 in |
| Wheelbase | 110.2 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 63.2 in |
| Ground Clearance | 5.51 in |
| Cargo Volume | 10.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,715 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 54% / 46% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 36.9 in |
| Legroom Front | 44.8 in |
| Legroom Rear | 32.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 53.4 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 54 in |