2021 Lexus IS 350 AWD
The 2021 Lexus IS 350 AWD is a 311-hp 3.5-liter V6 sedan with an a760h 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $44,900 MSRP and is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $44,900 |
| MSRP with Destination | $45,925 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 2GR-FKS V6 3.5L DOHC 24-valve, Dual VVT-i; aluminum block and cylinder heads |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 311 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 280 lb-ft @ 4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve |
| Bore and Stroke | 3.70 x 3.27 in |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-engine, All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | A760H 6-speed automatic with paddle shifters |
| 1st Gear | 3.52 |
| 2nd Gear | 2.042 |
| 3rd Gear | 1.4 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.713 |
| 6th Gear | 0.582 |
| Reverse | 3.168 |
| Final Drive | 3.769 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 octane or higher |
| Tank Capacity | 17.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double wishbone with high-mount upper arms, coil springs, gas-filled shocks, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link, coil springs, gas-filled shocks, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.2 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.7 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 8.5J in |
| Wheels Rear | 19 x 9.5J in |
| Tires Front | 235/40R19 |
| Tires Rear | 265/35R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.43 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 56.69 in |
| Wheelbase | 110.2 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 63.2 in |
| Ground Clearance | 5.51 in |
| Cargo Volume | 10.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,880 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 55% / 45% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 36.9 in |
| Legroom Front | 44.8 in |
| Legroom Rear | 32.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 53.4 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 54 in |