2021 Lexus LC 500h
The 2021 Lexus LC 500h is a 295-hp 3.5-liter V6 sports coupe with a l310 multistage hybrid transmission and rear-wheel drive. It starts at $97,610 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $97,610 |
| MSRP with Destination | $98,635 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 8GR-FXS V6 3.5L DOHC 24-valve Atkinson cycle, VVT-iW (intake) / VVT-i (exhaust); series/parallel hybrid; total system 354 hp; Li-ion battery 310.8V nominal / 650V system, 84 cells; MG1 (generator/starter), MG2 (rear drive motor) |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 295 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 256 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 24-valve (Atkinson cycle) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.0 mm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct injection gasoline, EFI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-engine, Rear-Wheel Drive (RWD) |
| Differential Type | TORSEN Limited Slip rear differential (available) |
| Transmission | |
| Transmission | L310 Multistage Hybrid Transmission (4-speed ECVT) |
| 1st Gear | 3.538 |
| 2nd Gear | 1.888 |
| 3rd Gear | 1 |
| 4th Gear | 0.65 |
| Final Drive | 3.357 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 octane or higher |
| Tank Capacity | 22.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-Joint Multilink, coil springs |
| Rear Suspension | Multilink, coil springs |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 15.7 in ventilated, 6-piston opposed aluminum calipers |
| Rear Brake Disc | 14.1 in ventilated, 4-piston opposed aluminum calipers |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 in forged aluminum (standard); 21 in forged (available) |
| Wheels Rear | 20 in forged aluminum (standard); 21 in forged (available) |
| Tires Front | 245/45RF20 (20-in); 245/40RF21 (21-in) — run-flat |
| Tires Rear | 275/40RF20 (20-in); 275/35RF21 (21-in) — run-flat |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.4 in |
| Width | 75.6 in |
| Height | 53 in |
| Wheelbase | 113 in |
| Front Track | 64.2 in |
| Rear Track | 64.4 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 4.7 ft³ |
| Curb Weight | 4,420 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 52% / 48% |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.2 in |
| Headroom Rear | 32.2 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 32.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 48.9 in |
| Hip Room Front | 54.1 in |
| Hip Room Rear | 43.7 in |