2021 Lexus LC 500 Convertible
The 2021 Lexus LC 500 Convertible is a 471-hp 5.0-liter V8 convertible with an aga0e 10-speed sport direct shift automatic and rear-wheel drive. It starts at $101,100 MSRP and is rated at 18 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $101,100 |
| MSRP with Destination | $102,125 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 2UR-GSE V8 5.0L DOHC 32-valve, Dual VVT-i; aluminum block and cylinder heads |
| Displacement | 5 L |
| Horsepower | 471 hp @ 7,100 rpm |
| Torque | 398 lb-ft @ 4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 32-valve |
| Bore and Stroke | 94.0 x 89.5 mm |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct injection gasoline, EFI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-engine, Rear-Wheel Drive (RWD) |
| Differential Type | TORSEN Limited Slip rear differential (available) |
| Transmission | |
| Transmission | AGA0E 10-speed Sport Direct Shift automatic with paddle shifters |
| 1st Gear | 4.923 |
| 2nd Gear | 3.153 |
| 3rd Gear | 2.349 |
| 4th Gear | 1.879 |
| 5th Gear | 1.462 |
| 6th Gear | 1.193 |
| 7th Gear | 1 |
| 8th Gear | 0.792 |
| 9th Gear | 0.64 |
| 10th Gear | 0.598 |
| Reverse | 5.169 |
| Final Drive | 2.937 |
| Fuel Economy | |
| City | 15 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 18 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 octane or higher |
| Tank Capacity | 21.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-Joint Multilink, coil springs |
| Rear Suspension | Multilink, coil springs |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 15.7 in ventilated, 6-piston opposed aluminum calipers |
| Rear Brake Disc | 14.1 in ventilated, 4-piston opposed aluminum calipers |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 in cast alloy (standard); 20 in forged (available); 21 in forged (available) |
| Wheels Rear | 20 in cast alloy (standard); 20 in forged (available); 21 in forged (available) |
| Tires Front | 245/45RF20 (20-in); 245/40RF21 (21-in) — run-flat |
| Tires Rear | 275/40RF20 (20-in); 275/35RF21 (21-in) — run-flat |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.4 in |
| Width | 75.6 in |
| Height | 53.2 in |
| Wheelbase | 113 in |
| Front Track | 64.2 in |
| Rear Track | 64.4 in |
| Ground Clearance | 5.2 in |
| Cargo Volume | 3.4 ft³ |
| Curb Weight | 4,540 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 52.5% / 47.5% |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.72 in |
| Headroom Rear | 32.07 in |
| Legroom Front | 42.57 in |
| Legroom Rear | 28.04 in |
| Shoulder Room Front | 56.64 in |
| Shoulder Room Rear | 46.16 in |
| Hip Room Front | 54.2 in |
| Hip Room Rear | 42.9 in |