2021 Lexus LX 570 2-Row
The 2021 Lexus LX 570 2-Row is a 383-hp 5.7-liter V8 SUV with an ae80f 8-speed sequential-shift ect automatic and four-wheel drive. It starts at $86,830 MSRP and is rated at 14 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $86,830 |
| MSRP with Destination | $88,125 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Engine Type | 3UR-FE V8 5.7L DOHC 32-valve with Dual VVT-i; high-strength steel body |
| Displacement | 5.7 L |
| Horsepower | 383 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 403 lb-ft @ 3600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 32-valve |
| Bore and Stroke | 3.70 x 4.02 in |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Injection Type | SFI (Sequential Multi-port Fuel Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-engine, full-time four-wheel drive AWD |
| Differential Type | Hi/Lo: 1.000/2.618; TORSEN limited slip center differential |
| Transmission | |
| Transmission | AE80F 8-speed sequential-shift ECT automatic |
| 1st Gear | 4.795 |
| 2nd Gear | 2.811 |
| 3rd Gear | 1.844 |
| 4th Gear | 1.429 |
| 5th Gear | 1.213 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.817 |
| 8th Gear | 0.672 |
| Reverse | 3.785 |
| Final Drive | 3.307 |
| Fuel Economy | |
| City | 12 MPG |
| Highway | 16 MPG |
| Combined | 14 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 octane or higher |
| Tank Capacity | 24.6 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Coil spring double wishbone independent |
| Rear Suspension | Four-link coil spring lateral rod-type; electro-hydraulic with 4-wheel Active Height Control (X-AHC), automatic load-leveling; Adaptive Variable Suspension (AVS) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.9 in ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 13.6 in ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 8.5 aluminum alloy (21 x 8.5 optional) |
| Wheels Rear | 20 x 8.5 aluminum alloy (21 x 8.5 optional) |
| Tires Front | 285/50R20 all-season (275/50R21 optional) |
| Tires Rear | 285/50R20 all-season (275/50R21 optional) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 200 in |
| Width | 78 in |
| Height | 75.2 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 64.8 in |
| Rear Track | 64.6 in |
| Ground Clearance | 8.9 in |
| Approach Angle | 25° |
| Departure Angle | 20° |
| Cargo Volume | 53.7 ft³ |
| Curb Weight | 6,000 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 51% / 49% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Headroom Rear | 35.8 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Legroom Rear | 28.3 in |
| Shoulder Room Front | 61 in |
| Shoulder Room Rear | 62.3 in |