2021 Lexus NX 300 AWD
The 2021 Lexus NX 300 AWD is a 235-hp 2.0-liter turbocharged inline-4 SUV with an u661e/u661f 6-speed multi-mode ect-i automatic and all-wheel drive. It starts at $39,010 MSRP and is rated at 24 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $39,010 |
| MSRP with Destination | $40,035 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 8AR-FTS I4 2.0L DOHC 16-valve twin-scroll turbo with intercooler, Dual VVT-iW; aluminum block and heads |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 235 hp @ 4,800 rpm |
| Torque | 258 lb-ft @ 1650-4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | D-4ST (Direct + Port Injection, turbo) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-engine, All-Wheel Drive (AWD) — full-time all-weather drive |
| Transmission | |
| Transmission | U661E/U661F 6-speed Multi-Mode ECT-i automatic |
| 1st Gear | 3.3 |
| 2nd Gear | 1.9 |
| 3rd Gear | 1.42 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.713 |
| 6th Gear | 0.608 |
| Reverse | 4.148 |
| Final Drive | 3.888 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 octane or higher |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut, coil springs |
| Rear Suspension | Trailing arm double-wishbone, coil springs |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | ventilated disc |
| Rear Brake Disc | disc (solid) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0 in (standard); 18 x 7.5 in (optional/F SPORT) |
| Wheels Rear | 17 x 7.0 in (standard); 18 x 7.5 in (optional/F SPORT) |
| Tires Front | 225/65R17 (standard); 225/60R18 (18-in option all-season); 235/55R18 (F SPORT summer) |
| Tires Rear | 225/65R17 (standard); 225/60R18 (18-in option all-season); 235/55R18 (F SPORT summer) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.3 in |
| Width | 73.6 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 104.7 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 6.9 in |
| Approach Angle | 28° |
| Departure Angle | 22.9° |
| Cargo Volume | 17.7 ft³ |
| Curb Weight | 4,050 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 38.1 in |
| Legroom Front | 42.8 in |
| Legroom Rear | 36.1 in |
| Shoulder Room Front | 57.3 in |
| Shoulder Room Rear | 55.3 in |
| Hip Room Front | 55.1 in |
| Hip Room Rear | 53.9 in |