2021 Lexus NX 300h AWD
The 2021 Lexus NX 300h AWD is a 154-hp 2.5-liter inline-4 SUV with a p314 ecvt and all-wheel drive. It starts at $40,160 MSRP and is rated at 31 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $40,160 |
| MSRP with Destination | $41,185 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 2AR-FXE I4 2.5L DOHC 16-valve Atkinson cycle, Dual VVT-i; series/parallel hybrid; total system 194 hp; NiMH battery 244.8V, 204 cells; MG1 (generator/starter 650V), MG2 (front 141 hp/105 kW 650V), MGR (rear 67 hp/50 kW AWD) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 154 hp @ 5,700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve (Atkinson cycle) |
| Bore and Stroke | 90.0 x 98.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | EFI (Electronic Fuel Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-engine, Electric All-Wheel Drive (e-AWD) — full-time all-weather drive |
| Transmission | |
| Transmission | P314 ECVT (Electronically Controlled CVT hybrid) |
| Final Drive | 3.542 |
| Fuel Economy | |
| City | 33 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Regular 87 octane or higher |
| Tank Capacity | 14.8 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut, coil springs |
| Rear Suspension | Trailing arm double-wishbone, coil springs |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | ventilated disc |
| Rear Brake Disc | disc (solid) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0 in (standard); 18 x 7.5 in (optional/F SPORT) |
| Wheels Rear | 17 x 7.0 in (standard); 18 x 7.5 in (optional/F SPORT) |
| Tires Front | 225/65R17 (standard); 225/60R18 (18-in option all-season); 235/55R18 (F SPORT summer) |
| Tires Rear | 225/65R17 (standard); 225/60R18 (18-in option all-season); 235/55R18 (F SPORT summer) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.3 in |
| Width | 73.6 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 104.7 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Approach Angle | 28° |
| Departure Angle | 22.9° |
| Cargo Volume | 16.8 ft³ |
| Curb Weight | 4,180 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 38.1 in |
| Legroom Front | 42.8 in |
| Legroom Rear | 36.1 in |
| Shoulder Room Front | 57.3 in |
| Shoulder Room Rear | 55.3 in |
| Hip Room Front | 55.1 in |
| Hip Room Rear | 53.9 in |