2021 Lexus RX 350 FWD
The 2021 Lexus RX 350 FWD is a 295-hp 3.5-liter V6 SUV with an u881e/u881f 8-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $45,220 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $45,220 |
| MSRP with Destination | $46,245 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 2GR-FKS V6 3.5L DOHC 24-valve, VVT-iW; aluminum block and heads |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 295 hp @ 6,300 rpm |
| Torque | 267 lb-ft @ 4700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.1 |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-engine, Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | U881E/U881F 8-speed automatic |
| 1st Gear | 5.25 |
| 2nd Gear | 3.028 |
| 3rd Gear | 1.95 |
| 4th Gear | 1.456 |
| 5th Gear | 1.22 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.808 |
| 8th Gear | 0.673 |
| Reverse | 4.014 |
| Final Drive | 3.329 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 octane or higher |
| Tank Capacity | 19.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut, coil springs |
| Rear Suspension | Double Wishbone, coil springs |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 2-piston floating |
| Front Brake Disc | 12.9 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.3 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8.0 in (standard); 20 x 8.0 in (optional) |
| Wheels Rear | 18 x 8.0 in (standard); 20 x 8.0 in (optional) |
| Tires Front | 235/65R18 (standard); 235/55R20 (optional) |
| Tires Rear | 235/65R18 (standard); 235/55R20 (optional) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.5 in |
| Width | 74.6 in |
| Height | 67.7 in |
| Wheelbase | 109.8 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 64 in |
| Ground Clearance | 8.2 in |
| Approach Angle | 17° |
| Departure Angle | 24.9° |
| Cargo Volume | 16 ft³ |
| Curb Weight | 4,222 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 44.1 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 57.8 in |
| Shoulder Room Rear | 57.6 in |
| Hip Room Front | 56.6 in |
| Hip Room Rear | 56.1 in |