2021 Lexus RX 450hL
The 2021 Lexus RX 450hL is a 308-hp 3.5-liter V6 SUV with a p313 ecvt and all-wheel drive. It starts at $51,310 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $51,310 |
| MSRP with Destination | $52,335 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 2GR-FXS V6 3.5L DOHC 24-valve, VVT-iW; series/parallel hybrid; NiMH battery 288V; MG1 (generator/starter), MG2 (front 650V AC), MGR (rear 650V AC) |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 308 hp |
| Valvetrain | DOHC 24-valve |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.1 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Port + Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-engine, Electric All-Wheel Drive (e-AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | P313 ECVT (Electronically Controlled CVT hybrid) |
| Final Drive | 3.542 |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 95 octane or higher |
| Tank Capacity | 17.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut, coil springs |
| Rear Suspension | Double Wishbone, coil springs |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 2-piston floating |
| Front Brake Disc | 12.9 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.3 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8.0 in (standard); 20 x 8.0 in (optional) |
| Wheels Rear | 18 x 8.0 in (standard); 20 x 8.0 in (optional) |
| Tires Front | 235/65R18 (standard); 235/55R20 (optional) |
| Tires Rear | 235/65R18 (standard); 235/55R20 (optional) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 196.9 in |
| Width | 74.6 in |
| Height | 67.7 in |
| Wheelbase | 109.8 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 64 in |
| Ground Clearance | 7.9 in |
| Cargo Volume | 7.45 ft³ |
| Curb Weight | 4,905 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 34.8 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 22.6 in |
| Shoulder Room Front | 58.3 in |
| Shoulder Room Rear | 45.7 in |
| Hip Room Front | 55.8 in |
| Hip Room Rear | 43.8 in |