2021 Lexus UX 250h
The 2021 Lexus UX 250h is a 181-hp 2.0-liter inline-4 SUV with a p711 cvt hybrid transmission / q510 rear motor unit and all-wheel drive. It starts at $35,200 MSRP and is rated at 39 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $35,200 |
| MSRP with Destination | $36,225 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | M20A-FXS I4 2.0L DOHC 16-valve Atkinson cycle, VVT-iE (intake) / VVT-i (exhaust); series-parallel hybrid; total system 181 hp; NiMH battery 216V / 24 kW, 180 cells; MG1 (generator/starter), MG2 (front drive), MGR induction motor (rear drive up to 43 mph) |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 181 hp |
| Valvetrain | DOHC 16-valve (Atkinson cycle) |
| Bore and Stroke | 80.5 x 97.6 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-engine, All-Wheel Drive (e-Four AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | P711 CVT hybrid transmission (front) / Q510 rear motor unit (AWD active up to 43 mph) |
| 1st Gear | 3.377 |
| Reverse | 3.136 |
| Final Drive | 3.605 |
| Fuel Economy | |
| City | 41 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 39 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut independent |
| Rear Suspension | Multi-link independent with trailing arms |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in (305 mm) ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.1 in (281 mm) solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7J alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7J alloy |
| Tires Front | 225/50RF18 all-season run-flat |
| Tires Rear | 225/50RF18 all-season run-flat |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.97 in |
| Width | 72.44 in |
| Height | 59.84 in |
| Wheelbase | 103.94 in |
| Front Track | 61.02 in |
| Rear Track | 61.02 in |
| Cargo Volume | 17.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,605 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 57% / 43% |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.28 in |
| Headroom Rear | 36.3 in |
| Legroom Front | 42.05 in |
| Legroom Rear | 33.13 in |
| Shoulder Room Front | 55.06 in |
| Shoulder Room Rear | 52.91 in |
| Hip Room Front | 53.84 in |
| Hip Room Rear | 52.33 in |