2022 Lexus ES 350
The 2022 Lexus ES 350 is a 302-hp 3.5-liter V6 sedan with an 8-speed direct shift automatic and front-wheel drive. It starts at $40,950 MSRP and is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $40,950 |
| MSRP with Destination | $42,100 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | 2GR-FKS V6 3.5L DOHC 24-valve, aluminum block and cylinder heads, VVTiW/VVTi |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 302 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 267 lb-ft @ 4700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve with VVTiW (intake) and VVTi (exhaust) |
| Bore and Stroke | 3.70 x 3.27 in (94.0 x 83.1 mm) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Direct Shift Automatic (UA80E) with paddle shifters |
| 1st Gear | 5.519 |
| 2nd Gear | 3.184 |
| 3rd Gear | 2.05 |
| 4th Gear | 1.491 |
| 5th Gear | 1.234 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.8 |
| 8th Gear | 0.673 |
| Reverse | 4.22 |
| Final Drive | 2.561 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular 87-octane unleaded |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut-type independent suspension |
| Rear Suspension | Trailing wishbone independent suspension |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.1 in solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17x7.5J twin-V-spoke alloy with Dark metallic and machined finish |
| Wheels Rear | 17x7.5J twin-V-spoke alloy with Dark metallic and machined finish |
| Tires Front | 215/55R17 all-season |
| Tires Rear | 215/55R17 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 195.9 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 113 in |
| Front Track | 62.9 in |
| Rear Track | 63.4 in |
| Cargo Volume | 13.9 ft³ |
| Curb Weight | 3,649 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.5 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Legroom Rear | 39.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54.3 in |
| Hip Room Front | 55 in |
| Hip Room Rear | 54.3 in |