2022 Lexus GX 460
The 2022 Lexus GX 460 is a 301-hp 4.6-liter V8 SUV with a 6-speed automatic ect and four-wheel drive. It starts at $55,930 MSRP and is rated at 17 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $55,930 |
| MSRP with Destination | $57,275 |
| Destination Charge | $1,345 |
| Engine | |
| Engine Type | 1UR-FE V8 4.6L DOHC 32-valve, aluminum block and cylinder heads, VVT-i |
| Displacement | 4.6 L |
| Horsepower | 301 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 329 lb-ft @ 3500 rpm |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Injection Type | SFI (Sequential Fuel Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Full-Time 4WD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic ECT (A760F) with paddle shifters |
| 1st Gear | 3.52 |
| 2nd Gear | 2.042 |
| 3rd Gear | 1.4 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.716 |
| 6th Gear | 0.586 |
| Reverse | 3.224 |
| Final Drive | 3.909 |
| Fuel Economy | |
| City | 15 MPG |
| Highway | 20 MPG |
| Combined | 17 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91-octane unleaded |
| Tank Capacity | 23 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double wishbone with coil springs, gas-filled shock absorbers and stabilizer bar |
| Rear Suspension | 4-link rigid axle with coil springs, gas-filled shock absorbers and stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.3 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.3 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18x7.5 alloy |
| Wheels Rear | 18x7.5 alloy |
| Tires Front | 265/60R18 |
| Tires Rear | 265/60R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.1 in |
| Width | 74.2 in |
| Height | 74.2 in |
| Wheelbase | 109.8 in |
| Front Track | 62.4 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Approach Angle | 21° |
| Departure Angle | 23° |
| Cargo Volume | 64.7 ft³ |
| Curb Weight | 5,130 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 52% / 48% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 35.2 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 29.3 in |
| Shoulder Room Front | 55.4 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 56.5 in |
| Hip Room Rear | 43.1 in |