2022 Lexus IS 500
The 2022 Lexus IS 500 is a 472-hp 5.0-liter V8 sedan with an aa80e 8-speed automatic and rear-wheel drive. It starts at $56,850 MSRP and is rated at 20 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $56,850 |
| MSRP with Destination | $58,000 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | 2UR-GSE V8 5.0L DOHC 32-valve (dual VVT-iE); aluminum block and cylinder heads |
| Displacement | 5 L |
| Horsepower | 472 hp @ 7,100 rpm |
| Torque | 395 lb-ft @ 4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 32-valve |
| Bore and Stroke | 94.0 x 89.5 |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-engine, Rear-Wheel Drive (RWD) |
| Transmission | |
| Transmission | AA80E 8-speed automatic with paddle shifters |
| 1st Gear | 4.596 |
| 2nd Gear | 2.724 |
| 3rd Gear | 1.863 |
| 4th Gear | 1.464 |
| 5th Gear | 1.231 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.824 |
| 8th Gear | 0.685 |
| Reverse | 2.176 |
| Final Drive | 3.133 |
| Fuel Economy | |
| City | 17 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91-octane unleaded |
| Tank Capacity | 17.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-wishbone with high-mount upper arms, coil springs, gas-filled shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link with coil springs, gas-filled shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 14.0 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.7 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 8.5J in |
| Wheels Rear | 19 x 9.5J in |
| Tires Front | 235/40R19 |
| Tires Rear | 265/35R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.3 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 56.5 in |
| Wheelbase | 110.2 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 62 in |
| Ground Clearance | 5.51 in |
| Cargo Volume | 10.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,891 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 56% / 44% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 36.9 in |
| Legroom Front | 44.8 in |
| Legroom Rear | 32.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 53.4 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 54 in |