2022 Lexus LS 500h AWD
The 2022 Lexus LS 500h AWD is a 295-hp 3.5-liter V6 sedan with a l310f multi-stage hybrid 4-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $112,000 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $112,000 |
| MSRP with Destination | $113,150 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | 8GR-FXS V6 3.5L DOHC 24-valve Hybrid (VVT-iW intake / VVT-i exhaust); series/parallel hybrid system; total system output 354 hp / 264 kW; aluminum block and cylinder heads |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 295 hp @ 6,600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.0 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct Injection + EFI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-engine, All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | L310F Multi-Stage Hybrid 4-speed automatic |
| 1st Gear | 3.538 |
| 2nd Gear | 1.888 |
| 3rd Gear | 1 |
| 4th Gear | 0.65 |
| Final Drive | 3.916 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded 91 octane or higher |
| Suspension | |
| Front Suspension | High Mount Multi-link double joint independent |
| Rear Suspension | Multi-link independent |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 4-piston opposed aluminum |
| Front Brake Disc | 14.0 in (357 mm) ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.1 in (335 mm) ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 in cast aluminum (standard); 20 in available |
| Wheels Rear | 19 in cast aluminum (standard); 20 in available |
| Tires Front | 245/50RF19 (standard); 245/45RF20 (20-in opt) |
| Tires Rear | 245/50RF19 (standard); 245/45RF20 (20-in opt) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 206.1 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 57.5 in |
| Wheelbase | 123 in |
| Front Track | 64.3 in |
| Rear Track | 64.3 in |
| Ground Clearance | 5.8 in |
| Cargo Volume | 15.185 ft³ |
| Curb Weight | 5,302 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 52% / 48% |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.3 in |
| Headroom Rear | 36.4 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 38.9 in |
| Shoulder Room Front | 58.8 in |
| Shoulder Room Rear | 56.4 in |
| Hip Room Front | 55.5 in |
| Hip Room Rear | 55.1 in |