2022 Lexus LX 600
The 2022 Lexus LX 600 is a 409-hp 3.5-liter turbocharged V6 SUV with a 10-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $86,900 MSRP and is rated at 19 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $86,900 |
| MSRP with Destination | $88,245 |
| Destination Charge | $1,345 |
| Engine | |
| Engine Type | V35A-FTS V6 3.5L turbocharged DOHC 24-valve, Chain Drive, aluminum block and cylinder heads |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 409 hp @ 5,200 rpm |
| Torque | 479 lb-ft @ 2000-3600 rpm |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | D-4ST (Direct + Port Injection, turbo) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Full-Time All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 10-Speed Automatic (AJA0F) with paddle shifters |
| 1st Gear | 4.923 |
| 2nd Gear | 3.257 |
| 3rd Gear | 2.349 |
| 4th Gear | 1.944 |
| 5th Gear | 1.532 |
| 6th Gear | 1.193 |
| 7th Gear | 1 |
| 8th Gear | 0.801 |
| 9th Gear | 0.661 |
| 10th Gear | 0.613 |
| Reverse | 4.307 |
| Final Drive | 3.307 |
| Fuel Economy | |
| City | 17 MPG |
| Highway | 22 MPG |
| Combined | 19 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded (required) |
| Tank Capacity | 21.14 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-wishbone independent suspension |
| Rear Suspension | Multi-link independent suspension |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.94 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.19 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 in alloy (standard) |
| Wheels Rear | 20 in alloy (standard) |
| Tires Front | 265/55R20 (standard) |
| Tires Rear | 265/55R20 (standard) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 200.59 in |
| Width | 78.35 in |
| Height | 74.21 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 66.02 in |
| Rear Track | 66.06 in |
| Ground Clearance | 7.87 in |
| Approach Angle | 21° |
| Departure Angle | 21.7° |
| Cargo Volume | 11 ft³ |
| Curb Weight | 5,665 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.8 in |
| Headroom Rear | 35.24 in |
| Legroom Front | 41.14 in |
| Legroom Rear | 31.1 in |
| Shoulder Room Front | 61.42 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 59.65 in |
| Hip Room Rear | 49.02 in |