2022 Lexus NX 250 AWD
The 2022 Lexus NX 250 AWD is a 203-hp 2.5-liter inline-4 SUV with an 8-speed direct shift automatic and all-wheel drive. It starts at $39,950 MSRP and is rated at 28 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $39,950 |
| MSRP with Destination | $41,100 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | A25A-FKS I4 2.5L DOHC 16-valve, Chain Drive, aluminum block and heads, VVT-iE/VVT-i |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 203 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 184 lb-ft @ 5000 rpm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (Dynamic Torque Controlled) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Direct Shift Automatic (UB80F) with paddle shifters |
| 1st Gear | 5.25 |
| 2nd Gear | 3.028 |
| 3rd Gear | 1.95 |
| 4th Gear | 1.456 |
| 5th Gear | 1.22 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.808 |
| 8th Gear | 0.673 |
| Reverse | 4.014 |
| Final Drive | 3.417 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular 87-octane unleaded |
| Tank Capacity | 14.53 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut type independent suspension |
| Rear Suspension | Trailing arm type double wishbone independent suspension |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.91 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.48 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in alloy (standard) |
| Wheels Rear | 18 in alloy (standard) |
| Tires Front | 235/60R18 (standard) |
| Tires Rear | 235/60R18 (standard) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 183.5 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 65.8 in |
| Wheelbase | 105.9 in |
| Front Track | 63.2 in |
| Rear Track | 64 in |
| Ground Clearance | 7.7 in |
| Approach Angle | 16° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 22.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,790 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Headroom Rear | 38.5 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 36.1 in |
| Shoulder Room Front | 56.3 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 56.3 in |
| Hip Room Rear | 52.5 in |