2022 Lexus NX 350 AWD
The 2022 Lexus NX 350 AWD is a 275-hp 2.4-liter turbocharged inline-4 SUV with an 8-speed automatic ect-i and all-wheel drive. It starts at $41,950 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $41,950 |
| MSRP with Destination | $43,100 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | T24A-FTS I4 2.4L turbocharged DOHC 16-valve, Chain Drive, aluminum block and heads, intercooler |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 275 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 317 lb-ft @ 1700-3600 rpm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | D-4ST (Direct + Port Injection, turbo) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (full-time all-weather) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic ECT-i (U81F) with paddle shifters |
| 1st Gear | 5.519 |
| 2nd Gear | 3.184 |
| 3rd Gear | 2.05 |
| 4th Gear | 1.491 |
| 5th Gear | 1.234 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.8 |
| 8th Gear | 0.673 |
| Reverse | 4.22 |
| Final Drive | 3.329 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91-octane unleaded |
| Tank Capacity | 14.53 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut type independent suspension |
| Rear Suspension | Trailing arm type double wishbone independent suspension |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.91 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.48 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in alloy (standard) |
| Wheels Rear | 18 in alloy (standard) |
| Tires Front | 235/60R18 (standard) |
| Tires Rear | 235/60R18 (standard) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 183.5 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 65.8 in |
| Wheelbase | 105.9 in |
| Front Track | 63.2 in |
| Rear Track | 64 in |
| Ground Clearance | 7.7 in |
| Approach Angle | 16° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 22.7 ft³ |
| Curb Weight | 4,035 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Headroom Rear | 38.5 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 36.1 in |
| Shoulder Room Front | 56.3 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 56.3 in |
| Hip Room Rear | 52.5 in |