2022 Lexus NX 450h+
The 2022 Lexus NX 450h+ is a 302-hp 2.5-liter inline-4 SUV with an electronically controlled cvt; planetary gear reduction and power splitting and all-wheel drive. It starts at $56,150 MSRP and is rated at 36 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $56,150 |
| MSRP with Destination | $57,300 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | A25A-FXS I4 2.5L Atkinson DOHC 16-valve, Chain Drive, aluminum block and heads |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 302 hp |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (Electronic On-Demand) |
| Transmission | |
| Transmission | Electronically Controlled CVT (ECVT P810); planetary gear reduction and power splitting |
| Final Drive | 10.781 |
| Fuel Economy | |
| City | 84 MPG |
| Highway | 37 MPG |
| Combined | 36 MPG |
| Recommended Fuel | 91-octane or higher unleaded |
| Tank Capacity | 14.53 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut type independent suspension |
| Rear Suspension | Trailing arm type double wishbone independent suspension |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.91 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.48 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 in alloy |
| Wheels Rear | 20 in alloy |
| Tires Front | 235/50R20 run-flat |
| Tires Rear | 235/50R20 run-flat |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 183.5 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 65.8 in |
| Wheelbase | 105.9 in |
| Front Track | 63.2 in |
| Rear Track | 64 in |
| Ground Clearance | 7.7 in |
| Approach Angle | 16° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 22.7 ft³ |
| Curb Weight | 4,475 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Headroom Rear | 38.5 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 36.1 in |
| Shoulder Room Front | 56.3 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 56.3 in |
| Hip Room Rear | 52.5 in |