2022 Lexus RX 350L AWD
The 2022 Lexus RX 350L AWD is a 290-hp 3.5-liter V6 SUV with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $50,150 MSRP and is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $50,150 |
| MSRP with Destination | $51,300 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | 2GR-FKS V6 3.5L DOHC 24-valve, aluminum block and cylinder heads, VVT-iW |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 290 hp @ 6,300 rpm |
| Torque | 263 lb-ft @ 4700 rpm |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.1 (3.70 x 3.27 in) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic (U881F) with paddle shifters |
| 1st Gear | 5.25 |
| 2nd Gear | 3.028 |
| 3rd Gear | 1.95 |
| 4th Gear | 1.456 |
| 5th Gear | 1.22 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.808 |
| 8th Gear | 0.673 |
| Reverse | 4.014 |
| Final Drive | 3.329 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91-octane unleaded |
| Tank Capacity | 19.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, gas-filled shock absorbers and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with coil springs, gas-filled shock absorbers and stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.9 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.3 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18x8.0 alloy |
| Wheels Rear | 18x8.0 alloy |
| Tires Front | 235/65R18 |
| Tires Rear | 235/65R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 196.9 in |
| Width | 74.6 in |
| Height | 67.3 in |
| Wheelbase | 109.8 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 64 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 6.21 ft³ |
| Curb Weight | 4,619 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 34.8 in |
| Legroom Front | 44.1 in |
| Legroom Rear | 23.5 in |
| Shoulder Room Front | 57.8 in |
| Hip Room Front | 56.6 in |