2022 Lexus RX 450hL
The 2022 Lexus RX 450hL is a 308-hp 3.5-liter V6 SUV with an electronically controlled cvt and all-wheel drive. It starts at $52,110 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $52,110 |
| MSRP with Destination | $53,260 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | 2GR-FXS V6 3.5L DOHC 24-valve, aluminum block and cylinder heads, VVT-i (Atkinson cycle) |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 308 hp |
| Torque | 247 lb-ft @ 4800 rpm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (Electric/Hybrid) |
| Transmission | |
| Transmission | Electronically Controlled CVT (ECVT P313) |
| Final Drive | 3.542 |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 95-octane unleaded |
| Tank Capacity | 17.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, gas-filled shock absorbers and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with coil springs, gas-filled shock absorbers and stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.9 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.3 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18x8.0 alloy |
| Wheels Rear | 18x8.0 alloy |
| Tires Front | 235/65R18 |
| Tires Rear | 235/65R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 196.9 in |
| Width | 74.6 in |
| Height | 67.7 in |
| Wheelbase | 109.8 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 64 in |
| Ground Clearance | 7.9 in |
| Cargo Volume | 7.45 ft³ |
| Curb Weight | 4,905 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 34.8 in |
| Legroom Front | 44.1 in |
| Legroom Rear | 22.6 in |
| Shoulder Room Front | 57.8 in |
| Hip Room Front | 56.6 in |