2022 Lexus UX 200
The 2022 Lexus UX 200 is a 169-hp 2.0-liter inline-4 SUV with a 10-speed direct shift cvt and front-wheel drive. It is rated at 32 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | M20A-FKS I4 2.0L DOHC 16-valve, Direct-Shift, aluminum block and cylinder heads, Dual VVT-i |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 169 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 151 lb-ft @ 4800 rpm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | 10-Speed Direct Shift CVT (K120) with paddle shifters |
| 1st Gear | 3.377 |
| Reverse | 3.136 |
| Final Drive | 4.014 |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 37 MPG |
| Combined | 32 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91-octane unleaded |
| Tank Capacity | 12.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, gas-filled shock absorbers and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Trailing wishbone with coil springs, gas-filled shock absorbers and stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.1 in solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18x7J alloy |
| Wheels Rear | 18x7J alloy |
| Tires Front | 225/50RF18 run-flat |
| Tires Rear | 225/50RF18 run-flat |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.97 in |
| Width | 72.44 in |
| Height | 59.84 in |
| Wheelbase | 103.94 in |
| Front Track | 61.02 in |
| Rear Track | 61.02 in |
| Cargo Volume | 17.16 ft³ |
| Curb Weight | 3,307 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.28 in |
| Headroom Rear | 36.3 in |
| Legroom Front | 42.05 in |
| Legroom Rear | 33.13 in |
| Shoulder Room Front | 55.06 in |
| Shoulder Room Rear | 52.91 in |
| Hip Room Front | 53.84 in |
| Hip Room Rear | 52.33 in |