2022 Lexus UX 250h
The 2022 Lexus UX 250h is a 181-hp 2.0-liter inline-4 SUV with a continuously variable transmission and all-wheel drive. It starts at $34,775 MSRP and is rated at 39 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,775 |
| MSRP with Destination | $35,925 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | M20A-FXS I4 Atkinson 2.0L DOHC 16-valve, aluminum block and cylinder heads, Dual VVT-i |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 181 hp |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (Electronic On-Demand) |
| Transmission | |
| Transmission | Continuously Variable Transmission (CVT P711 front / Q510 rear) |
| Final Drive | 3.605 |
| Fuel Economy | |
| City | 41 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 39 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 10.6 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, gas-filled shock absorbers and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Trailing wishbone with coil springs, gas-filled shock absorbers and stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.1 in solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18x7J alloy |
| Wheels Rear | 18x7J alloy |
| Tires Front | 225/50RF18 run-flat |
| Tires Rear | 225/50RF18 run-flat |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.97 in |
| Width | 72.44 in |
| Height | 59.84 in |
| Wheelbase | 103.94 in |
| Front Track | 61.02 in |
| Rear Track | 61.02 in |
| Cargo Volume | 17.16 ft³ |
| Curb Weight | 3,605 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 57% / 43% |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.28 in |
| Headroom Rear | 36.3 in |
| Legroom Front | 42.05 in |
| Legroom Rear | 33.13 in |
| Shoulder Room Front | 55.06 in |
| Shoulder Room Rear | 52.91 in |
| Hip Room Front | 53.84 in |
| Hip Room Rear | 52.33 in |