2023 Lexus ES 300h
The 2023 Lexus ES 300h is a 215-hp 2.5-liter inline-4 sedan with an ecvt p710 and front-wheel drive. It starts at $42,540 MSRP and is rated at 44 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $42,540 |
| MSRP with Destination | $43,690 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L Atkinson Inline-4 Hybrid (A25A-FXS, 2,487 cc; Li-ion 244.8V/204 cells) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 215 hp |
| Torque | 163 lb-ft @ 3600-5200 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-valve, VVT-iE |
| Bore and Stroke | 87.4 x 103.4 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD (hybrid) |
| Transmission | |
| Transmission | eCVT P710 |
| Final Drive | 3.389 |
| Fuel Economy | |
| City | 43 MPG |
| Highway | 44 MPG |
| Combined | 44 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 AKI) |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut independent |
| Rear Suspension | Trailing arm multilink independent |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Fixed |
| Front Brake Disc | 12.0 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.1 in solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.5J (std) / 18 x 8J (opt) / 19 x 8J (opt) |
| Wheels Rear | 17 x 7.5J (std) / 18 x 8J (opt) / 19 x 8J (opt) |
| Tires Front | 215/55R17 (std) / 235/45R18 (opt) |
| Tires Rear | 215/55R17 (std) / 235/45R18 (opt) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 195.9 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 113 in |
| Front Track | 63 in |
| Rear Track | 63.4 in |
| Cargo Volume | 13.9 ft³ |
| Curb Weight | 3,682 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.5 in |
| Headroom Rear | 37.4 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Legroom Rear | 39.3 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 55 in |
| Hip Room Rear | 54.3 in |