2023 Lexus IS 300 RWD
The 2023 Lexus IS 300 RWD is a turbocharged inline-4 sedan with an 8-speed automatic and rear-wheel drive. It starts at $39,435 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $39,435 |
| MSRP with Destination | $40,585 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | I4, 2.0L twin-scroll turbo (1,998 cc), DOHC 16-valve, Dual VVT-iW, 8AR-FTS, 241 hp @ 5,200-5,800 rpm, 258 lb-ft @ 1,650-4,400 rpm, 10.0:1 CR, bore 86.1x86.1 mm, D-4ST injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed Automatic (AA81E) |
| 1st Gear | 4.596 |
| 2nd Gear | 2.724 |
| 3rd Gear | 1.863 |
| 4th Gear | 1.464 |
| 5th Gear | 1.231 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.824 |
| 8th Gear | 0.685 |
| Reverse | 4.056 |
| Final Drive | 3.133 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | 91 AKI Premium |
| Tank Capacity | 17.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double wishbone with high-mount upper arms, coil springs, gas-filled shocks, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link, coil springs, gas-filled shocks, stabilizer bar |
| Turning Diameter | 34.2 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.2 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.7 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in alloy |
| Wheels Rear | 18 in alloy |
| Tires Front | 235/45R18 |
| Tires Rear | 235/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.4 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 56.5 in |
| Wheelbase | 110.2 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 63.2 in |
| Ground Clearance | 5.51 in |
| Cargo Volume | 10.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,715 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 36.9 in |
| Legroom Front | 44.8 in |
| Legroom Rear | 32.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 53.4 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 54 in |