2023 Lexus LC 500 Convertible
The 2023 Lexus LC 500 Convertible is a V8 convertible with a 10-speed sport direct shift automatic and rear-wheel drive. It starts at $101,500 MSRP and is rated at 18 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $101,500 |
| MSRP with Destination | $102,850 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | V8, 5.0L (4,969 cc), DOHC 32-valve, Dual VVT-i, 2UR-GSE, 471 hp @ 7,100 rpm, 398 lb-ft @ 4,800 rpm, 12.3:1 CR, bore 94.0x89.5 mm, D-4S injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | 10-speed Sport Direct Shift Automatic (AGA0E) |
| 1st Gear | 4.923 |
| 2nd Gear | 3.153 |
| 3rd Gear | 2.349 |
| 4th Gear | 1.879 |
| 5th Gear | 1.462 |
| 6th Gear | 1.193 |
| 7th Gear | 1 |
| 8th Gear | 0.792 |
| 9th Gear | 0.64 |
| 10th Gear | 0.598 |
| Reverse | 5.169 |
| Final Drive | 2.937 |
| Fuel Economy | |
| City | 15 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 18 MPG |
| Recommended Fuel | 91 AKI or higher |
| Tank Capacity | 21.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-Joint Multilink |
| Rear Suspension | Multilink |
| Turning Diameter | 35.4 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 6-piston opposed aluminum |
| Front Brake Disc | 15.7 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 14.1 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 in cast alloy |
| Wheels Rear | 20 in cast alloy |
| Tires Front | 245/45RF20 |
| Tires Rear | 275/40RF20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.4 in |
| Width | 75.6 in |
| Height | 53.2 in |
| Wheelbase | 113 in |
| Front Track | 64.2 in |
| Rear Track | 64.4 in |
| Ground Clearance | 5.2 in |
| Cargo Volume | 3.4 ft³ |
| Curb Weight | 4,540 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.72 in |
| Headroom Rear | 32.07 in |
| Legroom Front | 42.57 in |
| Legroom Rear | 28.04 in |
| Shoulder Room Front | 56.64 in |
| Shoulder Room Rear | 46.16 in |
| Hip Room Front | 54.2 in |
| Hip Room Rear | 42.9 in |