2023 Lexus LC 500h
The 2023 Lexus LC 500h is a V6 sports coupe with a multistage hybrid transmission and rear-wheel drive. It starts at $99,450 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $99,450 |
| MSRP with Destination | $100,800 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | V6, 3.5L (3,456 cc), DOHC 24-valve, VVT-iW/VVT-i, 8GR-FXS, 295 hp @ 6,600 rpm, 256.7 lb-ft @ 4,900 rpm, 13.0:1 CR, bore 94.0x83.0 mm, D-4S injection; Li-ion hybrid battery 310.8V/84 cells; total system 354 hp |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | Multistage Hybrid Transmission (L310) |
| 1st Gear | 3.538 |
| 2nd Gear | 1.888 |
| 3rd Gear | 1 |
| 4th Gear | 0.65 |
| Final Drive | 3.357 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | 91 AKI or higher |
| Tank Capacity | 22.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-Joint Multilink |
| Rear Suspension | Multilink |
| Turning Diameter | 35.4 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 6-piston opposed aluminum |
| Front Brake Disc | 15.7 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 14.1 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 in forged aluminum |
| Wheels Rear | 20 in forged aluminum |
| Tires Front | 245/45RF20 |
| Tires Rear | 275/40RF20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.4 in |
| Width | 75.6 in |
| Height | 53 in |
| Wheelbase | 113 in |
| Front Track | 64.2 in |
| Rear Track | 64.4 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 4.7 ft³ |
| Curb Weight | 4,420 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.2 in |
| Headroom Rear | 32.2 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 32.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 48.9 in |
| Hip Room Front | 54.1 in |
| Hip Room Rear | 43.7 in |