2023 Lexus LS 500 AWD
The 2023 Lexus LS 500 AWD is a 416-hp 3.4-liter twin-turbocharged V6 sedan with a 10-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $79,635 MSRP and is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $79,635 |
| MSRP with Destination | $80,985 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.4L Twin-Turbo V6 (V35A-FTS, 3,400 cc) |
| Displacement | 3.4 L |
| Horsepower | 416 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 442 lb-ft @ 1600-4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 24-valve, VVT-iE (intake), VVT-i (exhaust) |
| Bore and Stroke | 85.6 x 100.1 |
| Compression Ratio | 10.478:1 |
| Injection Type | D-4ST (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 10-speed Automatic |
| 1st Gear | 4.923 |
| 2nd Gear | 3.153 |
| 3rd Gear | 2.349 |
| 4th Gear | 1.879 |
| 5th Gear | 1.462 |
| 6th Gear | 1.193 |
| 7th Gear | 1 |
| 8th Gear | 0.792 |
| 9th Gear | 0.64 |
| 10th Gear | 0.598 |
| Reverse | 5.169 |
| Final Drive | 2.764 |
| Fuel Economy | |
| City | 17 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 AKI) |
| Tank Capacity | 21.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | High Mount Multilink |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Fixed 4-Piston |
| Front Brake Disc | 14.0 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.1 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 8 in. (std) / 20 x 8.5 in. (opt) |
| Wheels Rear | 19 x 8 in. (std) / 20 x 8.5 in. (opt) |
| Tires Front | 245/50R19 (std) / 245/45R20 (opt) |
| Tires Rear | 245/50R19 (std) / 245/45R20 (opt) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 206.1 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 57.5 in |
| Wheelbase | 123 in |
| Front Track | 64.3 in |
| Rear Track | 64.3 in |
| Ground Clearance | 5.9 in |
| Cargo Volume | 16.95 ft³ |
| Curb Weight | 4,905 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.3 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 38.9 in |
| Shoulder Room Front | 58.8 in |
| Shoulder Room Rear | 56.4 in |
| Hip Room Front | 55.5 in |
| Hip Room Rear | 55.1 in |