2023 Lexus LS 500h
The 2023 Lexus LS 500h is a 354-hp 3.5-liter V6 sedan with a multi-stage hybrid automatic and all-wheel drive. It starts at $112,285 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $112,285 |
| MSRP with Destination | $113,635 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L V6 Atkinson Hybrid (8GR-FXS, 3,456 cc; Li-ion 310.8V/84 cells) |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 354 hp |
| Valvetrain | DOHC, 24-valve, VVT-iW (intake), VVT-i (exhaust) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.1 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (hybrid) |
| Transmission | |
| Transmission | Multi-stage Hybrid Automatic (L310F AWD) |
| 1st Gear | 3.538 |
| 2nd Gear | 1.888 |
| 3rd Gear | 1 |
| 4th Gear | 0.65 |
| Final Drive | 3.916 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 AKI) |
| Tank Capacity | 22.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | High Mount Multi-Link, double joint |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Fixed 4-Piston (high-friction pads) |
| Front Brake Disc | 14.0 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.1 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 in. (std) / 20 in. (opt) |
| Wheels Rear | 19 in. (std) / 20 in. (opt) |
| Tires Front | 245/50RF19 run-flat (std) / 245/45RF20 (opt) |
| Tires Rear | 245/50RF19 run-flat (std) / 245/45RF20 (opt) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 206.1 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 57.5 in |
| Wheelbase | 123 in |
| Front Track | 64.3 in |
| Rear Track | 64.3 in |
| Ground Clearance | 5.8 in |
| Cargo Volume | 15.2 ft³ |
| Curb Weight | 5,302 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.3 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 38.9 in |
| Shoulder Room Front | 58.8 in |
| Shoulder Room Rear | 56.4 in |
| Hip Room Front | 55.5 in |
| Hip Room Rear | 55.1 in |