2023 Lexus NX 250 AWD
The 2023 Lexus NX 250 AWD is a 203-hp 2.5-liter inline-4 SUV with an 8-speed ect-i automatic and all-wheel drive. It starts at $41,225 MSRP and is rated at 28 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $41,225 |
| MSRP with Destination | $42,375 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L Inline-4 NA (A25A-FKS, 2,487 cc) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 203 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 184 lb-ft @ 5000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-valve, Chain Drive |
| Bore and Stroke | 87.5 x 103.4 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed ECT-i Automatic (UB80F) |
| 1st Gear | 4.19 |
| 2nd Gear | 2.459 |
| 3rd Gear | 1.58 |
| 4th Gear | 1.176 |
| 5th Gear | 0.949 |
| 6th Gear | 0.77 |
| 7th Gear | 0.63 |
| 8th Gear | 0.522 |
| Reverse | 3.628 |
| Final Drive | 4.044 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 AKI or higher) |
| Tank Capacity | 14.53 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Trailing arm double-wishbone |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Fixed |
| Front Brake Disc | 12.91 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.48 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in. (std) / 20 in. (Luxury) |
| Wheels Rear | 18 in. (std) / 20 in. (Luxury) |
| Tires Front | 235/60R18 (std) / 235/50R20 (opt, run-flat) |
| Tires Rear | 235/60R18 (std) / 235/50R20 (opt, run-flat) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 183.5 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 65.8 in |
| Wheelbase | 105.9 in |
| Front Track | 63.2 in |
| Rear Track | 64 in |
| Ground Clearance | 7.7 in |
| Cargo Volume | 22.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,979 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Headroom Rear | 38.5 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 36.1 in |
| Shoulder Room Front | 56.3 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 56.3 in |
| Hip Room Rear | 52.5 in |