2023 Lexus NX 350h AWD
The 2023 Lexus NX 350h AWD is a 239-hp 2.5-liter inline-4 SUV with an ecvt p810 and all-wheel drive. It starts at $41,955 MSRP and is rated at 39 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $41,955 |
| MSRP with Destination | $43,105 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L Atkinson Inline-4 Hybrid (A25A-FXS, 2,487 cc; Li-ion 259V/70 cells) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 239 hp |
| Valvetrain | DOHC, 16-valve, Chain Drive |
| Bore and Stroke | 87.5 x 103.4 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S EFI (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (electric rear motor) |
| Transmission | |
| Transmission | eCVT P810 (Electronically Controlled CVT, planetary gear unit) |
| Final Drive | 10.781 |
| Fuel Economy | |
| City | 41 MPG |
| Highway | 37 MPG |
| Combined | 39 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 AKI or higher) |
| Tank Capacity | 14.53 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Trailing arm double-wishbone |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Fixed |
| Front Brake Disc | 12.91 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.48 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in. (std) / 20 in. (Luxury) |
| Wheels Rear | 18 in. (std) / 20 in. (Luxury) |
| Tires Front | 235/60R18 (std) / 235/50R20 (opt, run-flat) |
| Tires Rear | 235/60R18 (std) / 235/50R20 (opt, run-flat) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 183.5 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 65.8 in |
| Wheelbase | 105.9 in |
| Front Track | 63.2 in |
| Rear Track | 64 in |
| Ground Clearance | 7.7 in |
| Cargo Volume | 22.7 ft³ |
| Curb Weight | 4,080 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Headroom Rear | 38.5 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 36.1 in |
| Shoulder Room Front | 56.3 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 56.3 in |
| Hip Room Rear | 52.5 in |