2023 Lexus RX 350 FWD
The 2023 Lexus RX 350 FWD is a 275-hp 2.4-liter turbocharged inline-4 SUV with an 8-speed direct-shift automatic and front-wheel drive. It starts at $47,400 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $47,400 |
| MSRP with Destination | $48,750 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4L Turbo Inline-4 (T24A-FTS, 2,393 cc) |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 275 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 317 lb-ft @ 1700-3600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve Dual VVT-i Chain Drive |
| Bore and Stroke | 87.4 x 99.6 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | D-4ST (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Direct-Shift Automatic |
| 1st Gear | 5.52 |
| 2nd Gear | 3.18 |
| 3rd Gear | 2.05 |
| 4th Gear | 1.49 |
| 5th Gear | 1.23 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.8 |
| 8th Gear | 0.67 |
| Reverse | 4.22 |
| Final Drive | 3.33 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 AKI) |
| Tank Capacity | 17.83 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.39 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.39 in ventilated |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.52 in |
| Width | 75.59 in |
| Height | 67.32 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 65.16 in |
| Rear Track | 66.54 in |
| Ground Clearance | 8.19 in |
| Approach Angle | 15° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 29.59 ft³ |
| Curb Weight | 4,155 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.53 in |
| Headroom Rear | 38.56 in |
| Legroom Front | 41.06 in |
| Legroom Rear | 37.36 in |
| Shoulder Room Front | 58.05 in |
| Shoulder Room Rear | 56.47 in |
| Hip Room Front | 56.69 in |
| Hip Room Rear | 55.9 in |