2023 Lexus RX 350h AWD
The 2023 Lexus RX 350h AWD is a 246-hp 2.5-liter inline-4 SUV with an electronically controlled cvt and all-wheel drive. It starts at $49,000 MSRP and is rated at 36 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $49,000 |
| MSRP with Destination | $50,350 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L Atkinson Inline-4 Hybrid (A25A-FXS, 2,487 cc) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 246 hp |
| Torque | 178 lb-ft @ 4300-4500 rpm (engine) rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve VVT-iE (intake) / VVT-i (exhaust) Chain Drive |
| Bore and Stroke | 87.4 x 103.4 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Electronically Controlled CVT (eCVT) |
| Final Drive | 3.64 |
| Fuel Economy | |
| City | 37 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 36 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 AKI) |
| Tank Capacity | 17.17 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.39 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.39 in ventilated |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.52 in |
| Width | 75.59 in |
| Height | 67.32 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 65.16 in |
| Rear Track | 66.54 in |
| Ground Clearance | 8.15 in |
| Approach Angle | 15° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 29.59 ft³ |
| Curb Weight | 4,455 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.53 in |
| Headroom Rear | 38.56 in |
| Legroom Front | 41.06 in |
| Legroom Rear | 37.36 in |
| Shoulder Room Front | 58.05 in |
| Shoulder Room Rear | 56.47 in |
| Hip Room Front | 56.69 in |
| Hip Room Rear | 55.9 in |