2023 Lexus RZ 450e Luxury
The 2023 Lexus RZ 450e Luxury is a 308-hp SUV with a direct drive and all-wheel drive. It starts at $62,150 MSRP and is rated at 95 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $62,150 |
| MSRP with Destination | $63,300 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | Dual Permanent Magnet Synchronous eAxle Motors — Front: 150 kW / 196.4 lb-ft; Rear: 80 kW / 124.3 lb-ft |
| Horsepower | 308 hp |
| Torque | 196 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (dual motor) |
| Transmission | |
| Transmission | Direct Drive (single-speed) |
| Fuel Economy | |
| City | 102 MPG |
| Highway | 87 MPG |
| Combined | 95 MPG |
| Recommended Fuel | Electric (ZEV) |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Double-Piston Floating |
| Front Brake Disc | 12.91 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.48 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20-inch alloy |
| Wheels Rear | 20-inch alloy |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 189.17 in |
| Width | 74.61 in |
| Height | 64.37 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Ground Clearance | 7.87 in |
| Cargo Volume | 34.9 ft³ |
| Curb Weight | 4,619 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.88 in |
| Headroom Rear | 39.69 in |
| Legroom Front | 42.11 in |
| Legroom Rear | 37.52 in |
| Shoulder Room Front | 56.91 in |
| Shoulder Room Rear | 54.32 in |
| Hip Room Front | 54.72 in |
| Hip Room Rear | 51.75 in |