2024 Lexus IS 300 AWD
The 2024 Lexus IS 300 AWD is a 260-hp 3.5-liter V6 sedan with a 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $42,025 MSRP and is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $42,025 |
| MSRP with Destination | $43,175 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L V6 (2GR-FKS, 3,456 cc) |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 260 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 236 lb-ft @ 2000-4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-Valve VVT-i |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.1 |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Injection Type | D-4ST (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic with Paddle Shifters (A760H) |
| 1st Gear | 3.52 |
| 2nd Gear | 2.042 |
| 3rd Gear | 1.4 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.713 |
| 6th Gear | 0.582 |
| Reverse | 3.168 |
| Final Drive | 3.769 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 AKI) |
| Tank Capacity | 17.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double Wishbone (high-mount upper arms) with coil springs and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-Link with coil springs and stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.2 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.7 in ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8.5J |
| Wheels Rear | 18 x 8.5J |
| Tires Front | 235/45R18 |
| Tires Rear | 235/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.4 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 56.69 in |
| Wheelbase | 110.2 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 62 in |
| Ground Clearance | 5.51 in |
| Cargo Volume | 10.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,847 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 55% / 45% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 36.9 in |
| Legroom Front | 44.8 in |
| Legroom Rear | 32.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 53.4 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 54 in |