2024 Lexus LC 500 Convertible
The 2024 Lexus LC 500 Convertible is a 471-hp 5.0-liter V8 convertible with a 10-speed sport direct shift automatic and rear-wheel drive. It starts at $103,750 MSRP and is rated at 18 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $103,750 |
| MSRP with Destination | $105,100 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 5.0L V8 DOHC 32-valve (2UR-GSE) |
| Displacement | 5 L |
| Horsepower | 471 hp @ 7,100 rpm |
| Torque | 398 lb-ft @ 4800 rpm |
| Valvetrain | 32-Valve DOHC, Dual VVT-i |
| Bore and Stroke | 94.0 x 88.9 |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | 10-Speed Sport Direct Shift Automatic with paddle shifters |
| 1st Gear | 4.923 |
| 2nd Gear | 3.153 |
| 3rd Gear | 2.349 |
| 4th Gear | 1.879 |
| 5th Gear | 1.462 |
| 6th Gear | 1.193 |
| 7th Gear | 1 |
| 8th Gear | 0.792 |
| 9th Gear | 0.64 |
| 10th Gear | 0.598 |
| Reverse | 5.169 |
| Final Drive | 2.937 |
| Fuel Economy | |
| City | 15 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 18 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 AKI) |
| Tank Capacity | 21.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent Double-Joint Multi-Link |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc (6-Piston) |
| Front Brake Disc | 15.7 in |
| Rear Brake Disc | 14.1 in |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.4 in |
| Width | 75.6 in |
| Height | 53.2 in |
| Wheelbase | 113 in |
| Front Track | 64.2 in |
| Rear Track | 64.4 in |
| Ground Clearance | 5.2 in |
| Cargo Volume | 3.4 ft³ |
| Curb Weight | 4,540 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 52.5% / 47.5% |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.7 in |
| Headroom Rear | 32.1 in |
| Legroom Front | 42.6 in |
| Legroom Rear | 28 in |
| Shoulder Room Front | 56.6 in |
| Shoulder Room Rear | 46.2 in |
| Hip Room Front | 54.2 in |
| Hip Room Rear | 43 in |